Experience Design – budowanie pozytywnych doświadczeń

  • Home
  • Blog
  • Experience Design – budowanie pozytywnych doświadczeń

Pięć sekund – to niewiele, prawda? W tak krótkim czasie możemy co najwyżej wziąć łyk kawy lub wyjrzeć przez okno. Okazuje się jednak, że w tym samym momencie możemy stracić lub zyskać klienta. Jak to możliwe? Kluczem do sukcesu jest odpowiedni Experience Design.

Każdy przedsiębiorca wie, że wyróżnienie swoich produktów czy usług na tle konkurencji nie jest łatwym zadaniem. W czasach swobodnego dostępu do internetu klienci mają możliwość przeglądania dziesiątek ofert w krótkim czasie. Jeśli w pierwszym kontakcie nasza marka przypadnie im do gustu, chętnie zostaną na stronie, wrócą do sklepu, a nawet zostaną ambasadorami marki. Badania wykazują, że w ciągu pierwszych pięciu sekund spędzonych na naszej stronie internetowej użytkownik podejmuje decyzję, czy wyświetlana treść jest dla niego wartościowa. Jeśli nie, zamknie zakładkę i przejdzie do kolejnej znalezionej w wynikach wyszukiwania oferty. A ta przecież należy do konkurencji…

Czy Experience Design to User Experience?

User Experience (w skrócie: UX) to wszystkie wrażenia, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu. Zwykle terminu tego używa się w odniesieniu do produktów cyfrowych – stron internetowych, aplikacji mobilnych, oprogramowania desktopowego. Może on jednak dotyczyć także oferowanych usług czy produktów fizycznych (np. urządzeń elektronicznych). Projektowanie User Experience (Experience Design) skupia się na potrzebach, przyzwyczajeniach i obawach użytkowników. W myśl tej zasady, produkt powinien być wiarygodny, funkcjonalny, użyteczny, intuicyjny, przyjazny i estetyczny. Korzystanie z niego musi dawać klientowi satysfakcję i odpowiadać na jego potrzeby – tylko wówczas wrażenia będą pozytywne. Niestety, czasem wystarczy tylko pojawienie się niewielkiego problemu (jakim może być niefunkcjonalne menu czy niesprawny przycisk), by pierwsze dobre wrażenie szybko przerodziło się w negatywne odczucia. Istotą Experience Design jest zatem tworzenie pozytywnych doświadczeń – a to nie byłoby możliwe bez wprowadzenia odpowiedniej metodyki.

Cechy produktu wpływające na User Experience (Experience Design)

Projektuj i twórz jak Apple

Mówiąc o wysokiej jakości, użyteczności i atrakcyjnym designie, na myśl od razu może przyjść firma Apple. Znane na całym świecie produkty z nadgryzionym jabłkiem są kwintesencją idealnie zaprojektowanego Experience Design. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz miał w ręce komputer Mac, iPhone czy iPad. Nie każdy jednak wie, że to właśnie jednemu z pracowników Apple’a zawdzięczamy wzrost popularności projektowania doświadczeń użytkownika. Donald Norman, architekt User Experience, zainspirował się opisanym w latach siedemdziesiątych projektowaniem zorientowanym na użytkownika i interakcji człowiek-komputer. Zdaniem Normana, istotą Experience Design jest bezproblemowe spełnienie potrzeb użytkownika oraz prostota i elegancja produktów. Posiadanie i korzystanie z nich ma być przyjemnością. Pracownik Apple’a doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że najważniejszą zasadą składającą się na sukces ich marki jest przenikanie się wielu różnorodnych, z pozoru niemających ze sobą nic wspólnego dziedzin naukowych.

Apple od wielu lat dba o Experience Design

Interdyscyplinarność Experience Design

Produkt – strona internetowa, aplikacja czy urządzenie, z jednej strony ma prawidłowo funkcjonować i spełniać oczekiwania użytkowników, z drugiej – wywoływać u nich zachwyt, podekscytowanie i zadowolenie. Experience Design jest połączeniem wielu obszarów, m.in. badania rynku, projektowania interakcji, architektury informacji, typografii, wyglądu, interfejsu użytkownika, użyteczności i treści. Od projektantów UX wymaga się jednak nie tylko doskonałej znajomości technologii, ale też wyczucia, empatii i dobrego smaku. Efektem ścisłej współpracy interdyscyplinarnego zespołu jest stworzenie rozwiązania, które odzwierciedla to, co myślą, czują i jak działają ludzie. O sukcesie produktu decydują użytkownicy, dlatego niezbędne jest dogłębne badanie ich zachowań i przyzwyczajeń. A to nie byłoby możliwe bez wdrożenia odpowiednich metod badawczych.

Projektowanie User Experience

Próby badawcze

Istotą procesu badawczego Experience Design jest zdefiniowanie potrzeb i obaw użytkowników. A ponieważ mogą one wyglądać inaczej na każdym etapie korzystania z produktu, niezbędne jest podejmowanie prób badawczych w trakcie całego procesu projektowania. Najpierw przeprowadza się analizę rynku i buduje prototyp produkt, a następnie sprawdza, czy każdy jego element odpowiada naszym założeniom. W projektowaniu jesteśmy otwarci na propozycje i uwagi użytkowników, dlatego gotowy produkt powinien stale być testowany i ulepszany. W ostatnich latach Experience Design cieszy się coraz większą popularnością. Producenci zdają sobie sprawę z tego, że produkt nie może być tylko funkcjonalny i intuicyjny – musi zaangażować, wręcz wciągnąć klienta. Dzięki projektowaniu doświadczeń użytkownika tworzymy rozwiązanie skrojone na miarę, obniżamy koszty i, co najważniejsze, budujemy zaufanie i walczymy o lojalność klienta. Zanim się obejrzymy, wróci do nas znów.

Chcesz wiedzieć więcej?

Choć połączenie wysokiej jakości i atrakcyjnej ceny pewnie zawsze będzie pożądane, pamiętajmy o tym, czym naprawdę kierują się nasi klienci. W natłoku ofert poszukują czegoś, co ich zainspiruje i wywoła u nich pozytywne emocje. Mamy na to realny wpływ. Zapraszamy na szkolenie The Experience – Business Design, podczas którego wyjaśnimy, jak zwiększyć skuteczność prowadzonych działań marketingowych. Odpowiemy na pytania, które akcje w projekcie są naprawdę potrzebne, a na które nie warto nawet szukać miejsca w budżecie. Szkolenie dedykowane jest wszystkim osobom, które chcą rozwijać swoje kompetencje, przede wszystkim biznes analitykom, Product Ownerom, programistom, testerom, product managerom czy szefom działów związanych z dostarczaniem oprogramowania.